Turistické zajímavosti, okolí

IMG_2694Dominantou Vrbice je kaple Panny Marie na návsi. Kolem se rozprostírá malý park, kde se odehrávají některé místní zvyklosti, jako stavění májky, výročí upálení mistra Jana Husa, zdobení vánočního stromu apod.

Malebnost obce podtrhuje dochovaná lidová architektura. Řeč je o roubených chalupách, kterých je po vsi roztroušeno celkem osm. Návštěvníka jistě nejvíce upoutá patrová roubenka s dřevěnou pavlačí stojící na návsi.

IMG_2698

sejmout0052

V lese za obcí v katastru Zálesí je ukryta pozoruhodná technická památka – vápenka s šachtovou pecí na pálení vápna z druhé poloviny 19. stol.

DSCN9375

Pec na pálení vápna z 19. století (k. ú. Zálesí u Drážova)

Vrbice a okolí jsou vyhledávanou rekreační oblastí. Součástí obce je chatová osada Sušina. Nedaleko se nachází koupaliště a kemp Rohanov. Okolí Vrbice je jako stvořené pro rodinné výlety – pěší i cyklistické.

Obcí prochází značená cyklotrasa č. 1068 Strakonice – Vacov  a modrá turistická trasa, tzv. Klostermannova cesta, vedoucí z Volyně přes Javorník až do Kašperských Hor.

IMG_2669

Náměstí s barokní radnicí v Kašperských Horách

IMG_2744

Strašín – kostel Narození Panny Marie

Za návštěvu stojí blízký Javorník (1065 m) s rozhlednou a rotundou sv. Antonína nebo obec Strašín s poutním barokním kostelem Narození Panny Marie a vápencovou jeskyní či hrady Kašperk a Rabí.

DSCN3836001

Rabí

Javorník – rotunda sv. Antonína

Perlou regionu je vesnička Dobrš se dvěma středověkými kostelíky, zámkem a tvrzí. Odtud je to jen krůček do Hoslovic, kde najdeme zrenovovaný středověký vodní mlýn.

DSCN5805

IMG_1701

Hoslovický mlýn a Dobrš s oběma kostely

Nedaleké Čestice zaujmou barokním zámkem a zbytky středověké tvrze, románsko-gotickým kostelem a stavbou Kalvárie s přilehlou poustevnou.

IMG_1860

Čestice – Kalvárie

Krajina kolem Vrbice nabízí především zajímavé výhledy na vrchy Boubín, Bobík, Javorník, Mařský vrch či Churáňovský vrch se Zadovem.

DSCN9914

Boubín a Bobík od Sušiny